KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14052106
nr 1405 2106
Maria Boczewska
(f. 1940), Polen
Oljemålning, "Sommar vid Sofia". Stockholmsmotiv, Bergsprängargränd. Signerad, daterad -95. Olja på duk, 61x76, yttermått inklusive ram: 69x84 cm
Maria Boczewska, polsk bildkonstnär och skulptör född i Warszawa 1940.
måndag 21 juni 2021
kl 20:22:14
21 jun
Kvinnliga konstnärer
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
Maria Boczewska
Läs mer om Maria Boczewska